Complete Nuclear Submarine Lineup

PDF

Nautilus Class

Nautilus

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN571 Nautilus EB 1-21-54 9-30-54 Mrs. Dwight D. Eisenhower CDR. Eugene P. Wilkinson
Seawolf Class

Seawolf

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN575 Seawolf EB 7-21-55 3-30-57 Mrs. W. Sterling Cole CDR. Richard B. Laning
Skate Class

Skate

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN578 Skate EB 5-16-57 12-23-57 Mrs. Lewis L. Strauss CDR. James F. Calvert
SSN579 Swordfish PNS 8-27-57 9-15-58 Mrs. Eugene C. Riders CDR. Shannon D. Cramer, Jr.
SSN583 Sargo MI 10-10-57 10-01-58 Mrs. Frank T. Watkins CDR. Daniel P. Brooks
SSN584 Seadragon PNS 8-16-58 12-05-59 Mrs. Robert L. Dennison LCDR. George P. Steele, III
Skipjack Class

Skipjack

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN585 Skipjack EB 5-26-58 4-15-59 Mrs. George H. Mahon LCDR. William Behrens, Jr.
SSN588 Scamp MI 10-8-60 6-5-61 Mrs. J.C. Hollingsworth LCDR. Walter N. Dietzen, Jr.
SSN589 Scorpion EB 12-29-59 7-29-60 Mrs. E.S. Morrison CDR. Norman B. Bessac
SSN590 Sculpin ING 3-31-60 6-1-61 Mrs. Fred Connaway CDR. Cleo N. Mitchell, Jr.
SSN591 Shark NNS 3-16-60 2-9-61 Mrs. Louis Shane LCDR. John F. Fagan, Jr.
SSN592 Snook ING 10-31-60 10-24-61 Mrs. George L. Walling CDR. Howard Bucknell, III
Triton Class

Triton

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN586 Triton EB 8-19-58 11-10-59 Mrs. John M. Will CAPT. Edward L. Beach
Halibut

Halibut

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSGN587 Halibut MI 1-9-59 1-4-60 Mrs. Chet Holifield CDR. Walter Dedrick
Permit

Permit

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN593 Thresher PNS 7-9-60 8-3-61 Mrs. F.B. Warder CDR. Dean L. Axene
SSN594 Permit MI 7-1-61 5-29-62 Mrs. John A. McCone LCDR. Robert H. Blount
SSN595 Plunger MI 12-9-61 11-21-62 Mrs. Clinton P. Anderson CDR. Will M. Adams, Jr.
SSN596 Barb ING 2-12-62 8-24-63 Mrs. Eugene Fluckey CDR. Charles D. Grojean
SSN603 Pollack NYS 3-17-62 5-26-64 Mrs. John Pastore CDR. Harvey E. Lyon
SSN604 Haddo NYS 8-18-62 12-16-64 Mrs. Henry M. Jackson CDR. John G. Williams, Jr.
SSN605 Jack PNS 4-24-63 3-31-67 Mrs. Leslie R. Groves CDR. Louis T. Urbanczyk, Jr.
SSN606 Tinosa PNS 12-9-61 10-17-64 Mrs. Samuel S. Stratton CDR. Robert B. Brumsted
SSN607 Dace ING 8-18-62 4-4-64 Mrs. Gerald R. Ford, Jr. CDR. John A. Walsh
SSN612 Guardfish NYS 5-15-65 12-20-66 Mrs. Kenneth BeLieu CDR. Gulmer A. Hines, Jr.
SSN613 Flasher EB 6-22-63 7-22-66 Mrs. Paul B. Fay, Jr. CDR. Kenneth M. Carr
SSN614 Greenling EB 4-4-64 11-3-67 Mrs. Henry C. Bruton CDR. Guy H.B. Shaffer
SSN615 Gato EB 5-14-64 1-25-68 Mrs. Lawson P. Ramage CDR. Albert J. Baciocco, Jr.
SSN621 Haddock ING 5-21-66 12-22-67 Mrs. Thomas G. Morris CDR. Stanley J. Anderson
Tullibee Class

Tullibee

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN597 Tullibee EB 4-27-60 11-9-60 Mrs. John F. Davidson CDR. Richard E. Jortberg
George Washington Class

George Washington

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSBN598 George Washington EB 6-9-59 12-30-59 Mrs. Robert B. Anderson CDR. James B. Osborn (Blue), CDR. John L. From, Jr. (Gold)
SSBN599 Patrick Henry EB 9-22-59 4-9-60 Mrs. Leslie E. Arends CAPT. Harold E. Shear (Blue), CDR. Robert L.J. Long (Gold)
SSBN600 Theodore Roosevelt MI 10-3-59 2-13-61 Mrs. Alice R. Longworth CDR. William E. Sims (Blue), CDR. Oliver H. Perry, Jr. (Gold)
SSBN601 Robert E. Lee NNS 12-18-59 9-16-60 Mrs. Hanson E. Ely, Jr. CDR. Reuben F. Woodall (Blue), CDR. Joe Williams, Jr. (Gold)
SSBN602Abraham Lincoln PNS 5-14-60 3-11-61 Mrs. May L. Beckwith CDR. Leonard Erb (Blue), CDR. Donald M. Miller (Gold)
Ethan Allen Class

Ethan Allen

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSBN608 Ethan Allen EB 11-22-60 8-8-61 Mrs. Robert H. Hopkins CAPT. Paul L. Lacy, Jr. (Blue), CDR. William W. Behrens, Jr. (Gold)
SSBN609 Sam Houston NNS 2-2-61 3-6-62 Mrs. John B. Connally, Jr. CAPT. William P. Willis (Blue), CDR. Jack H. Hawkins (Gold)
SSBN610 Thomas A. Edison EB 6-15-61 3-10-62 Mrs. John E. Sloane CAPT. Charles M. Young (Blue), CDR. Walter Dedrick (Gold)
SSBN611 John Marshall NNS 7-15-61 5-21-62 Mrs. Robert Kennedy CDR. Robert W. Stecher (Blue), CDR. Robert D. Donavan (Gold)
SSBN618 Thomas Jefferson NNS 2-24-62 1-4-63 Mrs. Robert S. McNamara CAPT. Leon H. Rathbun, Jr. (Blue), CDR. Charles Priest, Jr. (Gold)
Lafeyette Class

Lafeyette

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSBN616 Lafayette EB 5-8-62 4-23-63 Mrs. John F. Kennedy CDR. Patrick J. Hannifin (Blue), CDR. James T. Strong (Gold)
SSBN617 Alexander Hamilton EB 8-18-62 6-27-63 Mrs. Valentine Hollingsworth, Jr. CDR. Norman B. Bessac (Blue), CDR. Benjamin F. Sherman, Jr. (Gold)
SSBN619 Andrew Jackson MI 9-15-62 7-3-63 Mrs. Estes Kefauver CDR. Alfred J. Whittle (Blue), CDR. James B. Wilson (Gold)
SSBN620 John Adams PNS 1-12-63 5-12-64 Mrs. James C. Manny CDR. Lando W. Zech, Jr. (Blue), CDR. Paul J. Early (Gold)
SSBN622 James Monroe NNS 8-4-62 12-7-63 Mrs. Roswell L. Gilpatric CDR. William H. Sandeford (Blue), CDR. Warren R. Cobean, Jr. (Gold)
SSBN623 Nathan Hale EB 1-12-63 11-23-63 Mrs. George W. Anderson, Jr. CDR. Joseph W. Russel (Blue), CDR. Samuel S. Ellis (Gold)
SSBN624 Woodrow Wilson MI 2-22-63 12-27-63 Mrs. Eleanor Axson Sayre CDR. Cleo N. Mitchell, Jr. (Blue), CDR. Walter N. Dietzen, Jr. (Gold)
SSBN625 Henry Clay NNS 11-30-62 2-20-64 Mrs. Green B. Gibson CDR. Thomas A. Bryce (Blue), CDR. John C. Lewis (Gold)
SSBN626 Daniel Webster EB 4-27-63 4-9-64 Mrs. W. Osborn Goodrich, Jr. CDR. Marvin S. Blair (Blue), CDR. Lloyd S. Smith (Gold)
SSBN627 James Madison NNS 3-15-63 7-28-64 Mrs. A.S. Mike Monroney CDR. Joseph L. Skoog, Jr. (Blue), CDR. James D. Kearny (Gold)
SSBN628 Tecumseh EB 6-22-63 5-29-64 Mrs. Robert L.F. Sikes CDR. Arnett B. Taylor (Blue), CDR. Charles S. Carlisle (Gold)
SSBN629 Daniel Boone MI 6-22-63 4-23-64 Mrs. James H. Wakelin, Jr. CDR. George P. Steele, III (Blue), CDR. Alan B. Crabtree (Gold)
SSBN630 John C. Calhoun NNS 6-22-63 9-15-64 Miss Rosalie J. Calhoun CDR. Deane L. Axene (Blue), CDR. Frank A. Thurtell (Gold)
SSBN631 Ulysses S. Grant EB 11-2-63 7-17-64 Mrs. David W. Griffiths CAPT. John L. From, Jr. (Blue), CDR. Carlton A.K. McDonald (Gold)
SSBN632 Von Steuben NNS 10-18-63 9-30-64 Mrs. Fred Korth CDR. John P. Wise (Blue), CDR. Jeffrey C. Metzel, Jr. (Gold)
SSBN633 Casimir Pulaski EB 2-1-64 8-14-64 Mrs. John A. Gronouski, Jr. CAPT. Robert L.J. Long (Blue), CDR. Thomas B. Brittain, Jr. (Gold)
SSBN634 Stonewall Jackson MI 11-30-63 8-26-64 Miss Julia McAfee CDR. John H. Nickolson (Blue), CDR. Richard A. Frost (Gold)
SSBN635 Sam Rayburn NNS 12-20-63 12-2-64 Mrs. S.E. Bartley, Mrs. W.A. Thomas CAPT. Oliver H. Perry, Jr. (Blue), LCDR. William A. Williams, III (Gold)
SSBN636 Nathanael Green PNS 5-12-64 12-19-64 Mrs. Neander W. Wade CDR. Robert E. Crispin (Blue), CDR. William M. Cossaboom, II (Gold)
SSBN640 Benjamin Franklin EB 12-5-64 10-22-65 Mrs. Leon V. Chaplin, Mrs. Francis L. Moseley CAPT. Donald M. Miller (Blue), CDR. Ross N. Williams (Gold)
SSBN641 Simon Bolivar NNS 8-22-64 10-29-65 Mrs.Thomas C. Mann CDR. Charles H. Griffiths (Blue), CDR. Charles A. Orem (Gold)
SSBN642 Kamehameha MI 1-16-65 12-10-65 Mrs. Samuel W. King CDR. Roth S. Leddick (Blue), CDR. Robert W. Dickieson (Gold)
SSBN643 George Bancroft EB 3-20-65 1-22-66 Mrs. Anita Irvine, Mrs. Jean B. Langdon CAPT. Joe Williams, Jr. (Blue), CDR. Walter Douglass (Gold)
SSBN644 Lewis & Clark NNS 11-21-64 12-22-65 Mrs. W. Goodridge Sale, Mrs. Martin F. Engman, Jr. CDR. John F. Fagan, Jr. (Blue), CDR. Kenneth A. Porter (Gold)
SSBN645 James K. Polk EB 5-22-65 4-16-66 Mrs. Horacio Rivero, Jr. CDR. Frank D. McMullen, Jr. (Blue), CDR. Robert M. Douglass (Gold)
SSBN654 George C. Marshall NNS 5-21-65 4-29-66 Mrs. George C. Marshall CDR. Warren R. Cobean, Jr. (Blue), CDR. Willard E. Johnson (Gold)
SSBN655 Henry L. Stimson EB 11-13-65 8-20-66 Mrs. Thomas J. Dodd CAPT. Richard E. Jortberg (Blue), CDR. Robert H. Weeks (Gold)
SSBN656 George Washington Carver NNS 8-14-65 6-15-66 Miss Marian Anderson CAPT. Robert D. Donavan (Blue), CDR. Carl J. Lidel (Gold)
SSBN657 Francis Scott Key EB 4-23-66 12-3-66 Mrs. Marjory Key Thome, Mrs. William T. Jarvis CAPT. Frank W. Graham (Blue), LCDR. Joseph B. Logan (Gold)
SSBN658 Mariano G. Vallejo MI 10-23-65 12-16-66 Miss Patricia O.V. McGettigan CDR. Douglas B. Guthe (Blue), CDR. John K. Nunneley (Gold)
SSBN659 Will Rogers EB 7-21-66 4-1-67 Mrs. Hubert H. Humphrey CAPT. Robert Y. Kaufman (Blue), CDR. William J. Cowhill (Gold)
Sturgeon Class

Sturgeon

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN637 Sturgeon EB 2-26-66 3-3-67 Mrs. Everett M. Dirksen CDR. Curtis B. Shellman, Jr.
SSN638 Whale GD (Q) 10-14-66 10-12-68 Mrs. Russell B. Long CDR. William M. Wolff, Jr.
SSN639 Tautog ING 4-15-67 8-17-68 Mrs. Albert Gore CDR. Buele G. Balderston
SSN646 Grayling PNS 6-22-67 10-11-69 Mrs. Lee Cullen CDR. Charles R. Baron
SSN647Pogy NYS/ING 6-3-67 5-15-71 Mrs. George H. Wales CDR. George W. Stott, Jr.
SSN648 Aspro ING 11-29-67 2-20-69 Mrs. Robert H.B. Baldwin CDR. Roy Wight
SSN649 Sunfish GD (Q) 10-14-66 3-15-69 Mrs. Robert C. Byrd CDR. Richard L. Thompson
SSN650 Pargo EB 9-17-66 1-5-68 Mrs. James L. Holloway CDR. Steven A. White
SSN651 Queenfish NNS 2-25-66 12-6-66 Hon. Julia B. Hansen CDR. Jackson B. Richard
SSN652 Puffer ING 3-30-68 8-9-69 Mrs. John B. Colwell CDR. John M. Will, Jr.
SSN653 Ray NNS 6-21-66 4-12-67 Mrs. Thomas H. Kuchel CDR. Alfred L. Kelin
SSN660 Sand Lance PNS 11-11-69 9-25-71 Mrs. Thomas J. McIntyre CDR. William A. Kennington
SSN661 Lapon NNS 12-16-66 12-14-67 Mrs. Charles D. Griffin CDR. Chester M. Mack
SSN662 Gurnard MI 5-20-67 12-6-68 Mrs. George P. Miller CDR. William S. Cole, Jr.
SSN663 Hammerhead NNS 4-14-67 6-28-68 Mrs. O. Clark Fisher CDR. E. Frederick Murphy
SSN664 Sea Devil NNS 10-5-67 1-30-69 Mrs. I.J. Galantin CDR. Richard A. Currier
SSN665 Guitarro MI 7-27-68 9-9-72 Mrs. John. M. Taylor CDR. Byron H. Collier
SSN666 Hawkbill MI 4-12-69 2-4-71 Mrs. Bernard F. Roeder CDR. Christopher H. Brown
SSN667 Bergall EB 2-17-68 6-13-69 Mrs. Ray C. Needham CDR. Billy F. Tally
SSN668 Spadefish NNS 5-15-68 8-14-69 Mrs. Charles T. Booth CDR. George M. Henson
SSN669 Seahorse EB 6-15-68 9-19-69 Mrs. Paul R. Ignatius CDR. George T. Harper, Jr.
SSN670 Finback NNS 12-7-68 2-4-70 Mrs. Charles F. Baird CDR. Robert C. Austin
SSN672 Pintado MI 8-16-69 9-11-71 Mrs. Bernard A. Clarey CDR. William Holland, Jr.
SSN673 Flying Fish EB 5-17-69 4-29-70 Mrs. John W. Harvey CDR. Donald C. Shelton
SSN674 Trepang EB 9-27-69 8-14-70 Mrs. Melvin R. Laird CDR. Dean R. Sackett, Jr.
SSN675 Bluefish EB 1-10-70 1-8-71 Mrs. David Packard CDR. Richard A. Peterson
SSN676 Billfish EB 5-1-70 3-12-71 Mrs. Earle G. Wheeler CDR. Richard M. Hughes
SSN677 Drum MI 5-23-70 4-15-72 Mrs. William F. Bringle CDR. James L. Willis
SSN678 Archerfish EB 1-16-71 12-17-71 Miss Mary C. Warner CDR. Ralph Bird
SSN679 Silversides EB 6-4-71 5-5-72 Mrs. John H. Chafee CDR. John E. Allen
SSN680 William H. Bates ING 12-11-71 5-5-73 Mrs. Andrew R. Grainger CDR. Glenn Arthur, Jr.
SSN681 Batfish EB 10-9-71 9-1-72 Mrs. Arthur R. Gralla CDR. Richard E. Enkeboll
SSN682 Tunny ING 6-10-72 1-26-74 Mrs. George D. Aiken CDR. Dennis Y. Sloan
SSN683 Parche ING 1-13-73 8-17-74 Mrs. Philip A. Beshany CDR. Richard N. Charles
SSN684 Cavalla EB 2-19-72 2-9-73 Mrs. Melvin Price CDR. Bruce DeMars
SSN686 L. Mendel Rivers NNS 6-2-73 2-1-75 Mrs. Robert G. Eastman, Mrs. Rene Ravenel CDR. Roderic L. Wolfe
SSN687 Richard B. Russell NNS 1-12-74 8-16-75 Mrs. Herman E. Talmadge CDR.John C. Brons
Narwhal Class

Narwhal

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN671 Narwhal EB 9-9-67 7-12-69 Mrs. Glynn R. Donaho CDR. Willis A. Matson, II
Lipscombe Class

Lipscombe

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN685 Glenard P. Lipscomb EB 8-4-73 12-21-74 Mrs. Glenard P. Lipscomb CDR. James F. Caldwell
Los Angeles Class

Los Angeles

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN688Los Angeles NNS 4-6-74 11-13-76 Mrs. Anne Armstrong CDR. John E. Christensen, Jr.
SSN689 Baton Rouge NNS 4-26-75 6-25-77 Mrs. Edward F. Hebert CDR. Thomas C. Maloney
SSN690 Philadelphia EB 10-19-74 6-25-77 Mrs. Hugh Scott CDR. Robert B. Osborne
SSN691 Memphis NNS 4-3-76 12-17-77 Mrs. Cathy Beard CDR. G. Dennis Hicks
SSN692 Omaha EB 2-21-76 3-11-78 Mrs. Roman L. Hruska CDR. Ted A. Hamilton
SSN693 Cincinnati NNS 2-19-77 6-10-78 Mrs. William Keating CDR. Gilbert V. Wilkes, III
SSN694 Groton EB 10-9-76 7-8-78 Mrs. Elliot L. Richardson CDR. R. William Vogel, III
SSN695 Birmingham NNS 10-29-77 12-16-78 Mrs. Maryon Allen CDR. Paul L. Callahan
SSN696 New York City EB 6-18-77 3-3-79 Mrs. James R. Schlesinger CDR. James A. Ross
SSN697 Indianapolis EB 7-30-77 1-5-80 Mrs. William G. Bray CDR. Harry P. Salmon, Jr.
SSN698 Bremerton EB 7-22-78 3-28-81 Mrs. Henry M. Jackson CAPT. Thomas H. Anderson
SSN699 Jacksonville EB 11-18-78 5-16-81 Mrs. Charles E. Bennett CAPT. Robert B. Wilkinson
SSN700 Dallas EB 4-28-79 7-18-81 Mrs. William P. Clements, Jr. CAPT. Donald R. Ferrier
SSN701 La Jolla EB 8-11-79 10-24-81 Mrs. Bob Wilson CAPT. James R. Lang
SSN702 Phoenix EB 12-8-79 12-19-81 Mrs.John J. Rhodes CAPT. William C. Rothert
SSN703 Boston EB 4-19-80 1-30-82 Mrs. Edward Hidalgo CAPT. Jon M. Barr
SSN704 Baltimore EB 12-13-80 7-24-82 Hon. Marjorie S. Holt CAPT. Michael D. Bradley
SSN705 City of Corpus Christi EB 4-25-81 1-8-83 Mrs. John Tower CDR. W.G. Ellis
SSN706 Albuquerque EB 3-13-82 5-21-83 Mrs. Peter V. Domenici CDR. Richard H. Hartman
SSN707 Portsmouth EB 9-18-82 10-1-83 Mrs. Helen Poe Goodrich CDR. Donald M. Olson
SSN708 Minneapolis-Saint Paul EB 3-19-83 3-10-84 Mrs. Penny Durenberger CDR. Ralph Schlichter
SSN709 Hyman G. Rickover EB 8-27-83 7-21-84 Mrs. Eleonore B. Rickover CDR. Fredrik Spruitenburg
SSN710 Augusta EB 1-21-84 1-19-85 Mrs. Diana D. Cohen CDR. Thomas W. Turner
SSN711 San Francisco NNS 10-27-79 4-24-81 Mrs. Robert Y. Kaufman CDR. J. Allen Marshall
SSN712 Atlanta NNS 8-16-80 3-6-82 Mrs. Sam Nunn CDR. Robin J. White
SSN713 Houston NNS 3-21-81 9-25-82 Mrs. George Bush CAPT. G.H. Mensch
SSN714 Norfolk NNS 10-31-81 5-21-83 Mrs. Caspar Weinberger CDR. Kenneth R. Karr
SSN715 Buffalo NNS 5-8-82 11-5-83 Mrs. Joanne Kemp CDR. G. Michael Hewitt
SSN716 Salt Lake City NNS 10-16-82 5-12-84 Mrs. Kathleen Garn CDR. Richard Itkin
SSN717 Olympia NNS 4-30-83 11-17-83 Mrs. Dorothy Williams CDR. William Hughes
SSN718 Honolulu NNS 9-24-83 7-6-85 Mrs. Joan B. Clark CAPT. Robert M. Mitchell
SSN719 Providence EB 8-4-84 7-27-85 Mrs. William F. Smith CAPT. E. Morrow
SSN720 Pittsburgh EB 12-8-84 11-23-85 Mrs. George Sawyer CDR. Raymond Setser
SSN721 Chicago NNS 10-13-84 9-27-86 Mrs. Vicki Ann Paisley CDR. Robert Avery
SSN722 Key West NNS 7-20-85 9-12-87 Mrs. Virginia Conn CDR. Warren Lipscomb, Jr.
SSN723 Oklahoma City NNS 11-2-85 7-9-88 Mrs. Linda M. Nickles CDR. Joseph J. Krol, Jr.
SSN724 Louisville EB 12-14-85 11-8-86 Mrs. Kinnaird McKee CDR. Charles E. Ellis
SSN725 Helena EB 6-28-86 7-11-87 Mrs. Jean Busey CDR. Thomas Moore
SSN750 Newport News NNS 3-15-86 6-3-89 Mrs. Rosemary Trible CDR. Mark B. Keef
SSN751 San Juan EB 12-6-86 8-6-88 Mrs. Sherrill Hernandez CDR. Charles Young
SSN752 Pasadena EB 9-12-87 2-11-89 Mrs. Pauline Trost CDR. W. Fritchman
SSN753 Albany NNS 6-13-87 4-7-90 Mrs. Nancy Kissinger CDR. Ralph H. Stoll
SSN754 Topeka EB 1-23-88 10-21-89 Mrs. Elizabeth Dole CDR. T. Reichert
SSN755 Miami EB 11-12-88 6-30-90 Mrs. Jane P. Wilkinson CDR. Thomas W. Mader
SSN756 Scranton NNS 7-3-89 1-26-91 Mrs. Sarah McDade CDR. J.G. Meyers
SSN757 Alexandria EB 6-23-90 6-29-91 Mrs. Glenwood Clark, Jr. CDR. Paul Normand
SSN758 Asheville NNS 10-28-89 9-28-91 Mrs. Dorothy Helms CDR. Patrick Casey
SSN759 Jefferson City NNS 3-24-90 2-29-92 Mrs. Susan A. Skelton CDR. Russell Harris
SSN760 Annapolis EB 5-18-91 4-11-92 Mrs. Bernard Kauderer CDR. Richard E. Severinghaus
SSN761 Springfield EB 1-4-92 1-9-93 Hon. Lynn Martin CDR. Richard K. Ford
SSN762 Columbus EB 8-1-92 7-24-93 Mrs. Margaret DeMars CDR. Carl M. Smeigh, Jr.
SSN763 Santa Fe EB 12-12-92 1-8-94 Mrs. Joy Johnson CDR. Richard Krull
SSN764 Boise NNS 10-20-90 11-7-92 Mrs. Louis McClure CDR. D. Mericle
SSN765 Montpelier NNS 4-6-91 3-13-93 Mrs. Nancy H. Sununu CDR. Victor Fiebig
SSN766 Charlotte NNS 10-3-92 9-16-94 Mrs. Mary McCormack CDR. Michael Mathews
SSN767 Hampton NNS 9-28-91 11-6-93 Mrs. Laura Bateman CDR. David Antantus
SSN768 Hartford EB 12-4-93 12-10-94 Mrs. Laura O'Keefe CDR. George D. Kasten, II
SSN769 Toledo NNS 8-28-93 2-24-95 Mrs. Sabra Smith CDR. Jack Love, III
SSN770 Tucson NNS 3-19-94 9-9-95 Mrs. Diane C. Kent CDR. Duane M. Baker
SSN771 Columbia EB 9-24-94 10-9-95 Mrs. Hillary Clinton CDR. Dale Govan
SSN772 Greeneville NNS 9-17-94 2-16-96 Mrs. Albert Gore CDR. Duane Hatch
SSN773 Cheyenne NNS 4-1-95 9-13-96 Mrs. Alan Simpson CDR. Peter Ozimek
Ohio Class

Ohio

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSGN726 Ohio EB 4-7-79 11-11-81 Mrs. John Glenn CAPT. A.K. Thompson (Blue), CAPT. Arlington Campbell (Gold)
SSGN727 Michigan EB 4-26-80 9-11-82 Mrs. Lucien N. Nedzi CAPT. Wayne E. Rickman (Blue), CAPT. F. M. Conway, III (Gold)
SSGN728 Florida EB 11-14-81 6-18-83 Mrs. Marcia M. Carlucci CAPT. William Powell (Blue), CAPT. G.R. Sterner (Gold)
SSGN729 Georgia EB 11-6-82 2-11-84 Mrs. Sheila McKinney Watkins CAPT. A.W. Kuester (Blue), CAPT. M.P. Gray (Gold)
SSBN730 Henry M. Jackson EB 10-15-83 10-6-84 Ms. Anna Marie Jackson CAPT. R. Tindal (Blue), CAPT. M.A. Farmer (Gold)
SSBN731 Alabama EB 5-19-84 5-25-85 Mrs. Barbara E. Dickinson CAPT. Wade Taylor (Blue), CAPT. M.S. Wright (Gold)
SSBN732 Alaska EB 1-12-85 1-25-86 Mrs. Catherine Stevens CAPT. P. L. Callahan (Blue), CAPT. C.J. Chotvacs (Gold)
SSBN733 Nevada EB 9-14-85 8-16-86 Mrs. Carol Laxalt CAPT. F.W. Rohm (Blue), CAPT. William Stone (Gold)
SSBN734 Tennessee EB 12-13-86 12-17-88 Mrs. Landess Kelso CAPT. D. Witzenburg (Blue), CAPT. Kenneth D. Barker (Gold)
SSBN735 Pennsylvania EB 4-23-88 9-9-89 Mrs. Marilyn Garrett CAPT. Dennis Oltraver (Blue), CAPT. Richard M. Camp (Gold)
SSBN736 West Virginia EB 10-14-89 10-20-90 Mrs. Robert C. Byrd CAPT. J.R. Harvey (Blue), CAPT. Donald McDermott (Gold)
SSBN737 Kentucky EB 8-11-90 7-13-91 Mrs. Larry J. Hopkins CAPT. Michael G. Riegel (Blue), CAPT. Joseph Henry (Gold)
SSBN738 Maryland EB 8-10-91 6-13-92 Mrs. Sarah C. Larson CAPT. John W. Francis (Blue), CAPT. H. Marshall (Gold)
SSBN739 Nebraska EB 8-15-92 7-10-93 Mrs. Patricia P. Exon CAPT. William R. Hansell (Blue), CAPT. Charles B. Beckman (Gold)
SSBN740 Rhode Island EB 7-17-93 7-09-94 Mrs. Kati Machtley CAPT. John. K. Eldridge (Blue), CDR. Michael Maxfield (Gold)
SSBN741 Maine EB 7-16-94 7-29-95 Mrs. Donna C. McLarty CAPT. Gary A. Gradisnik (Blue), CDR. David L. Comis (Gold)
SSBN742 Wyoming EB 7-15-95 7-13-96 Mrs. Monika Owens CAPT. Randy D. Preston (Blue), CDR. Seth Paradise (Gold)
SSBN743 Louisiana EB 7-27-96 9-6-97 Mrs. Patricia O'Keefe CAPT. Wilbur Cooke (Blue), CDR. William Borger (Gold)
NR-1

NR-1

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
NR-1 EB 1-25-69 Delivered Mrs. Robert W. Morse LCDR. Dwaine O. Griffith
Seawolf Class

Seawolf

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN21 Seawolf EB 6-24-95 7-19-97 Mrs. John H. Dalton CAPT. David M. McCall
SSN22 Connecticut EB 9-1-97 12-11-98 Mrs. Patricia Rowland CAPT. Larry H. Davis
SSN23 Jimmy Carter EB 6-5-04 2-19-05 Mrs. Rosalynn Carter CAPT. Robert D. Kelso
Virginia Class

Virginia

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSN774 Virginia EB 8-16-03 10-23-04 Mrs. Lynda Johnson Robb CAPT. David Kern
SSN775 Texas NNS 7-31-05 9-9-06 Mrs. Laura Bush CAPT. John J. Litherland
SSN776 Hawaii EB 6-19-06 5-5-07 Hon. Linda Lingle CDR. David Solms
SSN777 North Carolina NNS 4-21-07 5-3-08 Mrs. Linda Bowman CDR. Mark E. Davis
SSN778 New Hampshire EB 6-21-08 10-25-08 Mrs. Cheryl McGuinness CDR. Michael Stevens
SSN779 New Mexico NNS 12-13-08 11-21-09 Mrs. Cindy Giambastiani CDR. Robert Dain
SSN780 Missouri EB 12-5-09 7-31-10 Mrs. Rebecca W. Gates CDR. Timothy Rexrode
SSN781 California NNS 11-6-10 10-29-11 Mrs. Donna Willard CDR. Dana Nelson
SSN782 Mississippi EB 12-3-11 6-2-12 Ms. Allison Stiller CAPT. John McGrath
SSN783 Minnesota NNS 10-27-12 9-7-13 Mrs. Ellen Roughhead CDR. John Fancher
SSN784 North Dakota EB 11-2-13 10-25-14 Mrs. Katie Fowler CAPT. Douglas Gordon
SSN785 John Warner NNS 9-6-14 8-1-15 Mrs. Jeanne Warner CDR. Daniel Caldwell
SSN786 Illinois EB 10-10-15 10-29-16 Mrs. Michelle Obama CDR. Jess Porter (PCO)
SSN787 Washington NNS 3-05-16 Ms. Elizabeth Mabus CDR. Jason Schneider (PCO)
SSN788 Colorado EB 12-3-16 Ms. Annie Mabus CDR. Kenneth Franklin (PCO)
SSN789 Indiana NNS 4-29-17 Mrs. Diane Donald
SSN790 South Dakota EB Under Construction Mrs. Deanie Dempsey CDR. Ron Withrow
SSN791 Delaware NNS Under Construction Dr. Jill Biden
SSN792 Vermont EB Under Construction Mrs. Drew Gilpin Faust
SSN793 Oregon EB Under Construction Mrs. Dana Richardson
SSN794 Montana NNS Under Construction Mrs. Sally Jewell
SSN795 Hyman G. Rickover EB Under Construction Mrs. Darlene Greenert
SSN796 New Jersey NNS Under Construction Mrs. Susan DiMarco Johnson
SSN797 Iowa EB Under Construction Mrs. Christie Vilsack
SSN798 Massachusetts NNS Under Construction
SSN799 Idaho EB Ms. Sheryl Sandberg
SSN800 Arkansas NNS Little Rock 9
SSN801 Utah EB Ms. Kate Mabus
Columbia Class

Columbia

Ship Yard Christening Commission Sponsor First CO
SSBN826 Columbia EB Mrs. Elanor Homes Norton
Shipyard Abbreviations:
EB - Electric Boat, Groton, Conn.
GD(Q) - Quincy Shipbuilding Division of General Dynamics, Quincy, Mass.
ING - Ingalls Nuclear Shipbuilding Division of Litton Industries, Pascagoula, Miss.
MI - Mare Island Naval Shipyard, Vallejo, Calif.
NNS - Newport News Shipbuilding, Newport News, Va.
NYS - New York Shipbuilding Corporation, Camden, N.J.
PNS - Portsmouth Naval Shipyard, Kittery, Maine